Mamy boom w fotowoltaice? Zobaczmy, co dzieje się na Ukrainie

Mamy boom w fotowoltaice? Zobaczmy, co dzieje się na Ukrainie

W tym roku potencjał elektrowni fotowoltaicznych w Polsce rośnie w nienotowanym dotąd tempie. Dużo więcej fotowoltaiki instalują jednak nie tylko nasi sąsiedzi z zachodu, ale także ci ze wschodu.

W połowie 2019 roku moc elektrowni fotowoltaicznych w polskim systemie elektroenergetycznym wzrosła do 766,5 MW, co oznacza przyrost o 132,8 proc. rok do roku.

Tylko w pierwszych sześciu miesiącach 2019 r. w naszym kraju do sieci podłączono instalacje PV o mocy 295,1 MW, co oznacza skalę inwestycji, o której krajowa branża fotowoltaiczna mogła wcześniej tylko pomarzyć.

Wiele wskazuje na to, że takie tempo inwestycji powinno zostać utrzymane także w drugiej połowie tego roku, a wówczas Polska mogłaby wejść do grona pięciu największych rynków w Unii Europejskiej pod względem zainstalowanego w tym roku potencjału PV.

Więcej fotowoltaiki od nas w tym roku w Unii Europejskiej powinni zainstalować m.in. Niemcy, którzy w pierwszych pięciu miesiącach 2019 r. zarejestrowali w fotowoltaice 1,79 GW i powinni w tym roku być znowu europejskim liderem w inwestycjach w PV – mimo, że ostatnio z miesiąca na miesiąc dynamika rejestracji nowych systemów PV w Niemczech spada – w styczniu zarejestrowano ponad 550 MW, a w maju już „tylko” 228 MW.

Prawdziwy fotowoltaiczny boom ma miejsce także za naszą wschodnią granicą, gdzie inwestorzy w sektorze PV nadal mogą liczyć na wieloletnie gwarancje sprzedaży energii po bardzo atrakcyjnych stawkach – sięgających ok. 0,15 euro/kWh – nieosiągalnych już w innych krajach Europy, które wyszły z wysokich, gwarantowanych stawek za energię z PV.

Dodatkowo tempo inwestycji fotowoltaicznych na Ukrainie podkręcają zapowiedzi przejścia z wysokich taryf gwarantowanych do systemu aukcyjnego, który nie powinien już skutkować tak wysokimi stawkami za energię.

Inwestorzy na Ukrainie spieszą się więc, aby rozpocząć produkcję energii jeszcze w systemie oferowanych na stałym poziomie na wiele lat taryf gwarantowanych.

Jaki jest efekt? Ukraina notuje rekordowe inwestycje w fotowoltaice.

http://gramwzielone.pl/energia-sloneczna/101111/mamy-boom-w-fotowoltaice-zobaczmy-co-dzieje-sie-na-ukrainie